21.11.2022

Kilka historii o naszych domenach

Przez ponad 15 lat istnienia firmy, przez Hoste przewinęła się olbrzymia liczba domen. Niektóre utrzymywane są u nas od 2007, kiedy zaczęliśmy działać na tym rynku. Domeny przychodzą i odchodzą, ale ich liczba rejestrowana za naszym pośrednictwem wciąż rośnie. Bez obaw. Jesteśmy pojemni. ”Pomieścimy” je wszystkie. Oto kilka zakulisowych smaczków o domenach i ich rodzajach.

Domena staruszka

Najstarsza domena, która jest u nas odnawiana została zarejestrowana już w 1997 roku! Utrzymujemy też na naszych serwerach kilka perełek z 1999 roku. To domeny z zeszłego wieku:) Najmłodszej natomiast nie da się określić, ponieważ każdego dnia rejestrujemy nowe domeny, które dopiero co rozpoczynają swoje życie w Internecie.

Domeny polskie – peelki na topie

Najczęściej rejestrowaną i odnawianą domeną w Hoste jest domena polska – z rozszerzeniem .pl. Nasze serwery zlokalizowane są w Polsce (polski hosting), nasi klienci są w większości z Polski, stąd ich pierwszy wybór pada na domenę z końcówką .pl. Ale może też dlatego, że nasi klienci przy zamówieniu jakiegokolwiek serwera u nas rejestrację tzw. „peelki” otrzymują gratis.

A gdy działasz lokalnie

Możesz mieć domenę lokalną, a właściwie jej poprawna nazwa to domena regionalna. Domek na Mazurach na wynajem? Rehabilitacja w Mrągowie, kwiaciarnia w Cieszynie, strzyżenie psów z dojazdem w Małopolsce?

Poniżej to tylko niektóre rozszerzenia, pośród których można wybierać.
beskidy.pl, kalisz.pl, gniezno.pl, gorlice.pl, bytom.pl, kaszuby.pl, konin.pl, kutno.pl, wodzislaw.pl, cieszyn.pl pomorze.pl, mazury.pl, mazowsze.pl, mragowo.pl, małopalska.pl bydgoszcz.pl, waw.pl, wroclaw.pl

Pełną listę rozszerzeń domen znajdziesz tutaj, po rozwinięciu listy domen regionalnych.

Domeny zagraniczne – zrobiło się światowo

Nie tylko polskie domeny. Potrzebujesz holenderskiej (.nl), hiszpańskiej (.es), niemieckiej (.de), włoskiej (.it) czy czeskiej (.cz) domeny? Nie ma sprawy. Końcówek domen, czyli rozszerzeń mamy u nas mnóstwo. Do ciebie będzie należał wybór nazwy domeny i wyszukanie takiej nazwy domeny, która jest wolna.
Jest też domena europejska (.eu) To dobre rozwiązanie, gdy działasz akurat na tym rynku.

Wolisz większą egzotykę? Wyspy Kokosowe (.cc), Turks i Caicos (.tc), Tajwan (.tw), Grenada (.gd), Mikronezja (.fm) czy Seszele (.sc)? U nas też zarejestrujesz domeny z takimi końcówkami. Trzeba pamiętać, by móc zarejestrować domenę zagraniczną, trzeba w niektórych przypadkach spełnić specyficzne warunki. Napisz do nas, którą domeną jesteś zainteresowany/a, udzielimy ci pełnej informacji.

Tutaj znajdziesz wszystkie rozszerzenia, tzw. końcówki domen.

Domeny globalne – zwane generycznymi

Krótkie, chwytliwe globalne rozszerzenia domen to na przykład: .com, .net, .org, .info, .biz, .mobi. Dla firmy, dla podmiotów związanych z Siecią Internet, dla organizacji i stowarzyszeń, serwisów informacyjnych, placówek edukacyjnych i biznesów.

Gdy chcesz zwrócić uwagę na profil działalności – domeny funkcjonalne

Możesz podkreślić go domeną funkcjonalną, wskazującą na branżę czy temat, z którym łączy się twoja strona. Dodaj przed daną końcówką swoją nazwę i sprawdź, czy jest wolna do rejestracji. Tu wśród rozszerzeń domen funkcjonalnych także jest w czym wybierać: .edu.pl, .auto.pl, gmina.pl. .targi.pl, .szkoła.pl, .travel.pl, .media.pl, ,nieruchomości.pl, .turystyka.pl, .sklep.pl, .priv.pl i wiele innych.
Co może być małym zaskoczeniem, do domen funkcjonalnych zaliczamy także końcówkę .com.pl, net.pl czy biz.pl, info.pl

Pełna lista tutaj, po rozwinięciu listy, domen funkcjonalnych.

Niby to prosty temat, ale gdy stajesz przed decyzją, jaką domenę zarejestrować, okazuje się, że jest bardzo dużo możliwości. Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik będzie dobrym drogowskazem. Życzymy samych udanych kombinacji nazw domenowych z dostępnymi rozszerzaniami.